Біопсія лімфатичного вузла у Запоріжжі
Взяття матеріалу змінених тканин лімфатичного вузла для визначення патологічного процесу в Клініці Святого Миколая
Біопсія є процедурою, що виконується для діагностики метастазів пухлин у лімфатичні вузли або їх первинного ураження пухлинним процесом. Аналіз проводиться не на всіх лімфатичних вузлах (їх понад 600), а на так званих «сторожових» – які першими отримують лімфу від найближчих органів, і на тих, які значно збільшилися в розмірі або змінилися в структурі. Процедура є інвазивною, але малотравматичною, якщо виконується досвідченим лікарем з використанням сучасних методик.
Види процедури
Існує дві основні методики дослідження – біопсія пункції лімфатичного вузла та відкрита.
Перший вид ділиться на два підвиди:
- Тонкоголкова (робиться прокол шкіри і для забору матеріалу використовується тонка порожниста голка)
- Трепан-біопсія – пункція проводиться спеціальним апаратом з товстою голкою, в результаті отримують зразок тканини у вигляді стовпчика, за яким можна встановити більш точний діагноз
Відкрита біопсія лімфатичного вузла може бути інцизійна (видалення шматка лімфовузла з подальшим гістологічним дослідженням) і ексцизійна – отримання зразка тканини шляхом видалення всього вузла. Найчастіше проводиться паралельно з видаленням пухлини, проте бувають випадки, коли це робиться окремо.
Кожен метод має свої переваги і недоліки, тому підбір здійснюється лікарем на основі даних стосовно розвитку пухлини, стадії, доступності лімфатичного вузла для втручання.
Показання до маніпуляції
Процедура рекомендована:
- Як діагностика онкозахворювань
- При підозрі на інфекційні захворювання (в тому числі туберкульоз)
- При збільшенні лімфовузлів без наявності встановленого захворювання
- Для контролю ефективності терапії при онкологічних захворюваннях
Підготовка до дослідження

- Аналіз крові (загальний і біохімічний)
- Коагулограму
- Відмову від лікарських препаратів, що впливають на кровообіг
- Відмова від протизапальних препаратів
Важливо повідомити лікаря, чи є у вас алергія, а також про препарати, які ви приймаєте, включаючи вітамінні добавки. Іноді потрібно перервати прийом деяких засобів до процедури, але обов’язково уточніть питання скасування у лікаря.
Якщо планується виконання відкритої біопсії, не рекомендується їсти і пити за 8–10 годин до маніпуляції (це пов’язано із застосуванням загального знеболювання).
Етапи проведення втручання
Маніпуляцію проводять у комфортному для лікаря і пацієнта положенні: наприклад, біопсія заочеревинних лімфатичних вузлів виконується у положенні лежачи на боці, біопсія шийних і піднижньощелепних лімфовузлів – сидячи зі злегка перекинутою назад головою.
Пункція виконується під місцевою провідниковою анестезією, а відкрита біопсія – під загальним наркозом. Операційне поле обробляють антисептичним розчином, лімфатичний вузол фіксують. Голка вводиться у вузол під контролем УЗД. Переконавшись, що вона знаходиться у потрібному місці, приєднують шприц і роблять кілька «втягуючих» рухів. Після кожної аспірації змінюють положення голки. За підсумком отримують клітинний матеріал з різних ділянок, що збільшує інформативність дослідження.
Отриманий біоптат витягають на стерильні предметні скельця, розподіляючи тонким шаром. І матеріал відправляється на морфологічне дослідження. Місце втручання заклеюють бактерицидним пластиром.

Переваги Клініки Святого Миколая
- Незначна травматизація, швидке відновлення, відносна безболісність процедури – все це результат роботи наших висококласних фахівців.
- Потужна технічна база клініки дозволяє виконувати будь-які, навіть найскладніші, маніпуляції на вищому рівні й отримувати точні результати досліджень.
- Максимально комфортні умови перебування в Клініці – затишна зона очікування, смачна кава, привітний персонал і супровід лікаря на всіх етапах діагностики та лікування.