Нетримання сечі: що робити та як лікувати?

Що таке нетримання сечі? Делікатна проблема, про яку не прийнято говорити вголос чи захворювання, з яким потрібно звернутися до фахівця?

Нетримання сечі (або інконтиненція) – це патологічний процес мимовільного виділення/підтікання сечі через різні фактори. Ми звикли думати, що це суто жіноча проблема, проте нетримання зустрічається і у чоловіків (рідше). Що робити, які медикаменти потрібно пити при нетриманні сечі, якими способами можна подолати проблему та як профілактувати захворювання – докладно розповість уролог Клініки Святого Миколая.

Внаслідок чого виникає нетримання сечі

Чому розвивається інконтинеція? Основні причини:

 • Вік – старіння, послаблення м’язів тазового дна, зміщення органів черевної порожнини в малий таз, зміна гормонального фону
 • Тяжка фізична праця
 • Ожиріння
 • Травми (спинного мозку, органів малого таза) – неврологічні
 • Спадковий фактор

Нерідко нетримання виникає після пологів – розтягнення, розриви м’язів, основні причини проблеми.

Типи нетримання сечі та методи лікування

Виділяють 5 основних типів нетримання:

 • Стресове – внаслідок слабкості сфінктера уретри та підвищеного внутрішньочеревного тиску. Таке нетримання сечі найчастіше виявляється при кашлі, чханні, фізичних навантаженнях
 • Імперативне – раптовий сильний позив до сечовипускання, як наслідок порушеної іннервації сечового міхура (гіперактивний сечовий міхур)
 • Ситуаційне нетримання сечі – виявляє себе при статевому акті, сміхі, захопленості будь-якою справою
 • Енурез (нічне нетримання сечі) – виникає мимоволі під час сну
 • Комбіноване (змішане) – поєднання кількох причин

Окремо прийнято виділяти функціональне нетримання сечі у людей з обмеженими можливостями – особи похилого віку, інваліди, люди з порушенням зору, когнітивних здібностей. Що робити при нетриманні сечі? Звичайно ж, звернутися до лікаря, який визначитися з типом інконтиненції та підбере оптимальну терапію! Методи лікування можна розділити на консервативні та оперативні.

Консультация уролога

Консервативна терапія включає:

 • Корекцію способу життя
 • Тренування м’язів малого тазу, сечового міхура
 • Уросептики, антибактеріальні, протизапальні (за наявності інфекцій)
 • Седативні, антидепресанти, психотропні (при неврологічних порушеннях)

Хірургічних способів корекції патології досить багато найефективніший, сучасний і малотравматичний спосіб – це слінгова операція – імплантація синтетичної петлі, що перешкоджає неконтрольованому виділенню сечі. А також є малоінвазивні способи корекції (найбільш важливі) – ентроуретральне введення гіалуронової кислоти (введення 1 мл розчину в стінку сечівника), виробляється амбуляторно (протягом 10-15 хвилин).

У Клініці Святого Миколая хірурги, гінекологи та урологи підберуть саме вам найбільш підходящу і ефективну тактику для усунення нетримання сечі.

Чи можна вилікувати нетримання сечі фізичними вправами

Якщо нетримання сечі виникло як результат слабкості м’язів тазового дна, то вирішити проблему можна тренуванням цих м’язів. Найпоширеніший комплекс – вправи Кегеля. Зокрема, після пологів нетримання сечі дуже добре піддається корекції саме цим способом.

Подібний підхід може дати позитивний ефект і допомогти позбавитися проблеми, однак у ряді випадків фізичні вправи можуть чинити і негативний ефект, мати протипоказання до виконання. Тож не варто займатися самолікуванням! Перш за все, зверніться до фахівця для виявлення причин нетримання, підбору адекватної терапії. А фізичні вправи стануть чудовим доповненням до основного лікування.

У Клініці Святого Миколая ви зможете пройти комплексне обстеження, консультацію найкращих фахівців усіх областей медицини та отримати персонально підібране ефективне лікування на основі принципів доказової медицини. Чи не відкладайте вирішення проблеми на потім, дійте вже зараз!

Можливі наслідки при несвоєчасному лікуванні

Консультация уролога

Часто люди досить легковажно ставляться до проблеми, вважають підтікання сечі варіантом норми або просто соромляться розповісти про нетримання. Звісно, від інконтиненції ніхто не вмирав, серйозних наслідків для здоров’я вона не має, проте згодом приховувати проблему буде дедалі складніше.

Насамперед виявлять себе психологічні проблеми – людина замикається у собі, уникає зустрічі з друзями та виходу у суспільство, контролює свої емоції, веде закритий спосіб життя. Це загрожує розвитком психічних порушень, депресивних станів.

Особливо важливо контролювати приєднання інфекції – волога спідня білизна створює сприятливе середовище для розвитку бактерій і при слабкості сфінктера, які можуть проникати в сечівник, викликаючи запалення.

Нетримання сечі – не вирок. Своєчасне звернення до спеціаліста, кваліфікована допомога та комплексний підхід до проблеми допоможуть вам отримати повноцінну радість від кожного моменту життя та забути про інконтиненцію назавжди! Лікарі Клініки Святого Миколая раді вам із цим допомогти!

(098) 309-03-03   (099) 309-03-03   (093) 309-03-03

Стаття написана урологом Клініки Святого Миколая