КОЛОНОСКОПІЯ – ЩО ЦЕ, ПОКАЗАННЯ, ПІДГОТОВКА ТА ВІДНОВЛЕННЯ КИШКІВНИКА ПІСЛЯ ПРОЦЕДУРИ

Колоноскопія – це методика обстеження товстої кишки, що дозволяє лікареві оцінити стан слизової оболонки товстої і прямої кишки, виявити на ній зміни або будь-які аномалії. Проводиться за допомогою спеціального оптичного приладу – колоноскопа. Процедура дозволяє не тільки зовні оцінити слизову, а й при необхідності зробити біопсію тканини з підозрілої ділянки для подальшого її дослідження. Отже, розберемося, чи треба взагалі робити колоноскопію, кому вона показана і який лікар виконує дану маніпуляцію?

Показання до колоноскопії

За яких симптомах потрібно робити колоноскопію вам 100% скаже лікар, але якщо ви виявили у себе хоча б одну із зазначених нижче ознак, це привід для візиту до фахівця:

Эндоскопия
 • Наявність патологічних домішок у калових масах – крові, слизу, гною.
 • Хронічний запор або діарея
 • Болі у животі в області проєкції товстої кишки
 • Підвищена температура тіла протягом тривалого періоду без видимої причини
 • Анемія в аналізі крові нез’ясованого походження
 • Відчуття стороннього тіла у товстому кишківнику
 • Оцінка ефективності деяких видів лікування

Методика активно використовується для проведення скринінгу на рак товстої кишки – одного з найпоширеніших злоякісних новоутворень серед всіх онкологічних хвороб. Тому, кому показана колоноскопія, – питання риторичне, адже періодично її потрібно виконувати абсолютно всім.

Можливі протипоказання

Колоноскопія, як і будь-яка інша медична маніпуляція, має свої протипоказання:

 • Важка серцево-легенева недостатність
 • Гіпертонічна хвороба з постійно підвищеними цифрами артеріального тиску
 • Активне запалення у черевній порожнині
 • Спайкова хвороба
 • Аневризма аорти
 • Асцит (скупчення рідини у черевній порожнині)
 • Схильність до утворення келоїдних рубців (вирішується індивідуально)
 • Вагітність
 • Патологія згортання крові
 • Інфекційні захворювання у гострому періоді
 • Нещодавно перенесений інфаркт міокарда, інсульт

Детальніше про протипоказання до проведення процедури варто проконсультуватися з лікарем.

Наркоз, який використовують

Колоноскопия

Помилково багато хто вважає, що колоноскопія –– це боляче. Ступінь ваших відчуттів залежить від того, під яким наркозом вам роблять колоноскопію. Клініка Святого Миколая пропонує 3 види для можливого знеболення:

 • місцеве знеболювання
 • седація
 • загальний наркоз

Місцева анестезія – найпоширеніший і доступний спосіб усунути неприємні відчуття під час процедури. На наконечник колоноскопа наноситься анестетик, який поступово по ходу просування трубки, «заморожує» ділянку за ділянкою. Повністю біль така анестезія не забере, але відчутно підвищить поріг чутливості.

Седация – занурення у медичний сон. Пацієнт перебуває у свідомості, повністю розуміє, що відбувається навколо, але болю не відчуває. Дихає людина також самостійно, ніяких додаткових апаратів підключати не потрібно – це значно знижує ризик можливих ускладнень.

Загальний наркоз – пацієнт глибоко засинає, не реагує на те, що відбувається, самостійне дихання неможливо, тому підключається апарат штучної вентиляції легенів. Процедура проводиться у підготовленій обладнаній операційній в присутності лікаря-анестезіолога. Такий вид знеболювання дуже зручний як для лікаря, так і для пацієнта.

Підготовка до колоноскопії

Щоб процедура пройшла максимально комфортно, до неї потрібно правильно підготуватися. Для цього потрібні:

 1. Дієта – з раціону виключаються продукти з високим вмістом клітковини (овочі, фрукти, цілозернові хлібобулочні вироби) та продукти, що підвищують газоутворення у кишківнику (бобові, капуста і т. п.). Дотримуватися дієти потрібно приблизно за 3 дні до процедури.
 2. Відмова від алкоголю за 3–4 дні до маніпуляції.
 3. Прийом проносних напередодні – рекомендовані препарати можна уточнити на консультації у лікаря. Також фахівець докладно розповість вам про схему прийому ліків, або ж ви можете вивчити її в інструкції до засобу.
 4. Якщо маніпуляція буде проводитися під загальним наркозом, у день дослідження забороняється їсти і пити будь-яку рідину.

Що показує процедура

Колоноскопия

Наша товста кишка має довжину близько 2-х метрів і ретельно вивчити її можна тільки «зсередини». Для цього і виконується колоноскопія. Процедура допомагає оцінити стан слизової оболонки товстого кишківника по всій його довжині, при необхідності зробити забір біоматеріалу (біопсію), видалити невеликі новоутворення (наприклад, поліпи). А новітнє обладнання, яке використовується в Клініці Святого Миколая, дозволяє переглянути навіть важкодоступні місця і складочки, щоб точно не упустити жодної патології.

Колоноскопія – це високоефективна діагностична процедура, яка дає можливість виявити злоякісні новоутворення на ранньому етапі, що значно покращує прогноз на одужання.

Як проводиться колоноскопія

Більшість людей, почувши одне тільки слово «колоноскопія», вже забиваються у дальній кут і трясуться від страху, але варто лише розібратися, як роблять процедуру і скільки користі вона може принести. Маніпуляція проводиться у кілька етапів:

 1. Пацієнт лягає на лівий бік і згинає ноги в колінах, пригинаючи їх до тулуба.
 2. Виконується знеболювання.
 3. Через анальний отвір лікар вводить прилад у кишківник і, плавно просуваючись по ньому, досліджує слизову оболонку.
 4. Після закінчення процедури колоноскоп акуратно витягується. Якщо використовувався загальний наркоз або седація, анестезіолог приводить пацієнта до тями і контролює стан ще деякий час. Якщо використовувалася місцева анестезія, пацієнт може відразу йти додому.

Також часто є питання серед пацієнтів: «Який лікар робить колоноскопію?». Відповідаємо: цим займається лікар-ендоскопіст, лікар хірургічної спрямованості, який отримав відповідну спеціалізацію.

Можливі ускладнення

При проведенні маніпуляції досвідченим лікарем, в умовах обладнаного кабінету Клініки Святого Миколая ризик ускладнень зводиться до мінімуму. Лише в рідкісних випадках неприємні наслідки після колоноскопії все ж можуть виникнути. Серед них:

 • Перфорація стінки кишківника («проколювання» інструментом) – зустрічається вкрай рідко
 • Внутрішня кровотеча (якщо травмувати стінку кишківника)
 • Діарея (як наслідок прийому проносних напередодні)
 • Надмірне газоутворення
 • Занесення інфекції

Однак у колоноскопії набагато більше користі, ніж можливої шкоди. Не варто боятися процедури – при грамотному підході до її проведення з боку пацієнта і з боку лікаря все пройде гладко і комфортно!

Стаття написана ендоскопістом Клініки Святого Миколая

Лікар другої категорії,

стаж роботи 10 років