Як правильно зробити самостійний огляд грудей

Поради від мамолога Клініки Святого Миколая для більш ефективного самообстеження молочної залози

Статистика свідчить, що понад 90% випадків захворювання на рак молочних залоз піддаються лікуванню за умови своєчасної діагностики хвороби. Хоч більшість сучасних жінок і знають про користь самообстеження і зміни в тканинах грудей, які можуть бути ранньою ознакою онкології, багато хто побоюється, що вони «зроблять це неправильно», й уникають самоаналізу.

Звучить знайомо? Ми поділимося деякими корисними порадами про те, коли і як правильно самостійно перевіряти груди і на що звертати увагу під час огляду.

1. Робіть огляд грудей кожен місяць в один і той же час

Прием пациентов в Клинике Святого Николая

Якщо у звичний день самоогляду у вас менструальний цикл, проведіть його через 6–12 днів. «У цей час залозиста тканина містить найменшу кількість ущільнень». Якщо у вас немає менструацій, позначте собі один день у місяці та дотримуйтеся його. Дуже зручно, щоб не забути про процедуру, встановити у смартфон нагадування. Багато жінок влаштовують огляд молочних залоз частіше, ніж раз на місяць, але це можна порівняти з наглядом за ростом маленької дитини: якщо ви бачите дитину кожен день, ви з меншою ймовірністю помітите зміни.

2. Встаньте рівно перед дзеркалом і огляньте свої груди

Зверніть увагу на розмір і форму грудей. Одна з них зазвичай більше або менше іншої – це нормально.

Зверніть особливу увагу на будь-які зміни сосків – хоча «втягування» іноді є варіантом норми. Однак якщо його раніше не було – це привід для звернення до фахівця.

Ретельно огляньте шкіру – чи немає на ній «лимонної кірки», почервоніння, потовщень або лущення.

Потім підніміть руки над головою. Огляньте груди на наявність «ямочок» або «шишок». Якщо ви помітили якісь зміни з боку шкіри, випинання, асиметрію (новоутворення тільки з одного боку), зверніться до лікаря.

Попри самообстеження молочної залози, не варто забувати про відвідування мамолога або ж гінеколога для клінічного огляду. Жінкам до 40 років необхідно проходити клінічний огляд один раз на 2 роки (при необхідності УЗД молочних залоз), а після 40 років – один раз на рік необхідно обов’язково проходити скринінгову мамографію.

3. Перевірте, чи немає грудок у тканини грудей

Маммопластика КСМ
Тепер лягайте на спину і підніміть одну руку над головою. У положенні лежачи тканина грудей згладжується і стоншується, і це спрощує обстеження. Іншою рукою візьміться за груди і використовуйте подушечки вказівного і середнього пальців (дистальні фаланги, які ви використовуєте для набору тексту на клавіатурі), щоб м’яко притиснути тканину залози до грудної клітки. Але не перестарайтеся – це природно, що ви хочете перевірити всю тканину, проте не варто завдавати собі болю.

Тепер обережно проведіть пальцями по колу від зовнішньої сторони грудей до соска, від соска назовні, або вгору і вниз по грудях. Акцентуємо, що немає «правильного шляху», рухайтеся як вам зручно, головне – ретельно промацати всю область залози.

Вам потрібно сконцентрувати увагу на пошуках твердої грудки, консистенції замороженого овоча, наприклад, гороху або квасолі. Нерівності дуже поширені – постарайтеся звикнути до того, що для вас фізіологічно і запам’ятати ці нюанси.

Також нерідко можна намацати потовщення в нижній частині грудей (там, де знаходяться кісточки на бюстгальтері), що зазвичай нормально. Але якщо сумніваєтеся, попросіть свого лікаря провести професійно пальпацію молочних залоз.

Нарешті, злегка стисніть сосок. У нормі ніяких виділень з нього бути не повинно, якщо ви не годуєте грудьми. Якщо у результаті здавлення з соска з’явилися будь-які виділення, особливо кров’яні або гнійні, негайно зверніться до лікаря. Також важливо не ігнорувати постійний біль в одній із грудей, оскільки в окремих випадках це може бути ознакою раку.

4. Розкажіть лікарю свій сімейний анамнез

Частиною самообстеження є знання своєї спадковості. Особливо важливо повідомляти лікаря про ракові захворювання по жіночій лінії, які були у родичів, і про рідкісні форми раку, таких, як рак яєчників або рак підшлункової залози. «Червоні прапорці» значно допоможуть лікарю в обстеженні. При необхідності, вас направлять на генетичну консультацію.

Методика самообстеження грудних залоз проста і не займе багато часу, а результат іноді допомагає зберегти життя! Не нехтуйте самооглядом молочних залоз, але і не забувайте проходити плановий огляд у мамолога. Будьте завжди здорові!

Своєчасне обстеження молочної залози – запорука здоров'я!

Стаття написана мамологом Клініки Святого Миколая

Лікар мамолог-онколог,

стаж роботи 18 років