Ендопротезування суглобів: ТОП-5 питань, що часто ставляться ортопеду

Травми, захворювання суглобів, надмірні фізичні навантаження, вікові зміни кістково-суглобової системи – все це позначається на здоров’ї суглобів і призводить до їх «зношування».

Часто від пацієнтів нам доводиться чути питання “Ендопротезування суглобів – що це, навіщо потрібно, коли проводиться?” Ортопед Клініки Святого Миколая підготував відповіді на найпоширеніші питання щодо ендопротезування, а також розповість про основні переваги цієї операції.

Що таке ендопротезування суглоба

Ендопротезування – це хірургічна операція, при якій пошкоджений/зруйнований суглоб замінюється штучним. Ендопротез повністю повторює анатомічну форму суглоба, його структуру, приймаючи на себе навантаження і рухові функції.

Протезування буває тотальним та однополюсним. Наприклад, що таке тотальне ендопротезування колінного суглоба?

Суглоб утворений із двох поверхонь, які стикаються одна з одною. У разі колінного суглоба, він утворений зверху виростками стегнової кістки, знизу великогомілкової кісткою.

Отож відповідаючи на запитання «Що таке тотальне ендопротезування колінного суглоба» – це заміна всіх складових елементів суглоба.

Однополюсне протезування виконується при переломі шийки стегнової кістки у пацієнтів старшої вікової групи, коли сам суглоб і суглобовий хрящ не пошкоджені, але перелом практично ніколи не зростається.

У клініці виконується ендопротезування тазостегнового, колінного та плечового суглобів, оскільки за статистикою саме ці суглоби страждають найчастіше.

З чого роблять протез

Розберемо будову протеза з прикладу тазостегнового штучного суглоба. Класичний тотальний ендопротез складається з трьох частин – ніжки, чашки та головки. Компоненти ендопротезу можуть фіксуватися за рахунок “вбивання” у кістку під час операції – так звана безцементна фіксація прес-фіт (press-fit). Згодом кістка проростає в ніздрювату поверхню або спеціальні борозни ендопротезу. Чашка ендопротезу (тазовий компонент, що замінює вертлужну западину) при безцементній фіксації також має пористе покриття для подальшого проростання кістки.

Ортопедия и травматология

Чим же відрізняються безцементні та цементні ендопротези?

При низькій якості вихідної кістки (наприклад, при остеопорозі), цемент служить “заповнює” речовиною, яке посилює міцність кістки і надійно фіксує протез. Це збільшує міцність конструкції та перерозподіляє навантаження.

Безцементна фіксація застосовується в основному у молодих пацієнтів із гарною вихідною якістю кісткової тканини.

До слова, від вибраного типу фіксації ендопротезу залежить його вартість та термін служби. Всі матеріали, так чи інакше, пройшли неодноразові перевірки, відрізняються особливою міцністю, зносостійкістю та тривалістю терміну служби (близько 20-25 років).

Які переваги такої операції

  • Значне зменшення болю, аж до повного його зникнення
  • Відновлення рухової активності, можливість відновлення фізичних навантажень
  • У ході операції зберігається природний зв’язувальний апарат
  • Гіпоалергенність матеріалів, що дає можливість проведення операції навіть у алергіків.
  • Малоінвазивні методики, що дозволяють досягти хороших результатів з мінімальним подальшим періодом відновлення (перебування в стаціонарі 4-5 днів)
  • Міцність, надійність суглоба та тривалий термін його служби
  • Природна рухливість, відсутність почуття «стороннього тіла»

Операція із заміни суглоба позбавить болю, дискомфорту при рухах, поверне активність рухів та повну рухливість!

Скільки триває операція та як проходить реабілітація

Тривалість операції ендопротезування залежить від багатьох факторів (вибраного типу ендопротезу, хірургічного доступу, конституції пацієнта тощо).

У стандартних випадках імплантація штучного колінного суглоба триває близько 1-1,5 години. У результаті втручання проводиться профілактика інфекційних ускладнень.

Коли операцію буде виконано, вас переведуть до індивідуальної палати, де створено максимально комфортні умови для відновлення. Тут ви зможете побачитися з родичами та друзями.

Бригада медичних працівників цілодобово контролюватиме ваш стан і забезпечуватиме ефективне та безпечне одужання. Вам періодично вимірюватимуть температуру тіла, перевірятимуть показники життєво важливих функцій, артеріального тиску.

За допомогою спеціальної кнопки Ви зможете в будь-який час доби викликати в палату медичного працівника.

Ортопедия и травматология

Наступного дня буде виконано перев’язування післяопераційної рани та з урахуванням вашого стану, спільно з інструктором-реабілітологом, підібрано індивідуальну програму реабілітації.

У середньому тривалість перебування в стаціонарі становить близько 5 діб. За цей час ви вже впевнено пересуватиметеся з підтримкою милиць. При виписці будуть надані докладні рекомендації щодо подальшої реабілітації.

Через 1 місяць вам потрібно буде знову відвідати клініку та зробити контрольну рентгенограму суглоба.

Де роблять ендопротезування суглоба та скільки це коштує

Однозначно відповісти на запитання «Де краще зробити ендопротезування колінного або кульшового суглоба» досить важко.

Вибирати Клініку та спеціаліста необхідно керуючись відгуками пацієнтів, які вже пройшли подібну процедуру. Також важливий досвід лікаря, якість виконаних ним операцій та кількість задоволених пацієнтів.

Звертайте увагу на технічну базу клініки – передове операційне та анестезіологічне обладнання, можливість повної передопераційної діагностики.

Клініка Святого Миколая – одне з найкращих місць у Запоріжжі та по Україні загалом, де можна виконати ендопротезування на найвищому рівні. Ми гарантуємо якість виконаної роботи, повний спектр необхідних послуг, післяопераційний супровід. У нас працюють найкращі фахівці, які регулярно удосконалюють свої знання за кордоном, проходять курси підвищення кваліфікації та володіють найсучаснішими техніками протезування.

(098) 309-03-03   (099) 309-03-03   (093) 309-03-03

Стаття написана ортопедом-травматологом Клініки Святого Миколая