Аналіз на гамма-глутамілтранспептидазу (ГГТ) у Запоріжжі

Здати біохімічний аналіз на (гамма-ГТ) в лабораторії Клініки Святого Миколая

Гама-глутамілтрансфераза (ГГТ) – фермент, накопичення якого відбувається переважно у клітинах нирок, печінки та жовчних проток, підшлункової залози, у меншій кількості міститься у кишечнику, селезінці, м’язах. Він активно бере участь у білковому обміні. Аналіз крові на ГГТ якісно дозволяє виявити проблеми у жовчовивідній системі, оскільки саме цей показник змінюється одним із перших.

Показання до здачі

Дослідження призначається фахівцями всіх областей – гастроентерологами, ендокринологами, нефрологами, інфекціоністами, терапевтами та сімейними лікарями. Основні показання до здачі тесту:

Також аналіз проводиться з метою оцінки ефективності лікування та контролю впливу препаратів на печінку (оцінки гепатотоксичності).

Підготовка до крові на Гамма-ГТ

Аналіз крові на ГГТ потрібно здавати вранці натще (після 10-12 годинної перерви у прийомі їжі). Дозволяється пити несолодку, очищену негазовану воду.

Також важливо напередодні не вживати алкоголь, оскільки це може спотворити результати дослідження. За 1-2 години до дослідження не курити, уникати стресів та емоційних навантажень. За добу до аналізу виключіть фізичні навантаження (тренування, фітнес).

Спеціальної дієти не потрібно дотримуватися, але важливо напередодні забору біоматеріалу не переїдати, виключити надмірне вживання жирної, смаженої їжі.

Також якщо ви приймаєте якісь лікарські препарати, проконсультуєтеся з лікарем про можливість їх скасування. Якщо перервати курс немає можливості, повідомте лікаря про прийом коштів і він врахує це при розшифровці результатів.

Гамма-ГТ: норма у крові

У кровоносному руслі фермент циркулює в дуже малій кількості, тому що основна його частина знаходиться лише у клітинах. Наприклад, у клітинах печінки вміст глутамілтранспептидази в 7000 більше ніж у крові, у печінці – у 200-400 разів. При руйнуванні клітин їх вміст потрапляє в кровотік, що викликає підвищення рівня ГГТ. У нормі частина клітин самооновлюється, тому у крові виявляється певна активність гамма-ГТ. Референтні значення для жінок та чоловіків відрізняються. Так, норма ферменту для жінок дещо нижча – 7-32 Од/л, для чоловіків показники норми вищі – 11-50 Од/л.

Лаборатория КСМ

На відміну від інших печінкових ферментів, синтез глутамілтрансферази «запускається» алкоголем, тому в осіб, які зловживають спиртними напоями, активність може бути підвищена навіть за відсутності захворювань печінки. Крім того, вироблення ферменту стимулюється низкою лікарських засобів (фенобарбітал, парацетамол, аспірин, гормональні препарати), тому на фоні їх прийому відзначається підвищення гамма-ГТ без пошкодження печінки.

Розшифровка результатів аналізу

Показники концентрації ГГТ у сироватці можуть підвищуватися при:

 • Холестазі – порушення відтоку жовчі по жовчовивідних шляхах (механічна жовтяниця, пухлини печінки, холангіт, обструктивний холецистит)
 • Гепатит (вірусному типу А,В, С, токсичному, алкогольному)
 • Радіаційних ураженнях печінки
 • Цирозі печінки
 • Патології нирок (загострення хронічного або гострого гломерулонефриту, пієлонефриту)
 • Раку підшлункової залози, простати, печінки
 • Гіперфункції щитовидної залози
 • Цукровому діабеті 1 типу
 • Ожиріння
 • Зловживанні алкоголем
 • Гострому та хронічному панкреатиті

Зниження концентрації ферменту в сироватці може спостерігатися у пацієнтів із гіпотиреозом. Щоб точніше інтерпретувати результати аналізу, він зазвичай призначається у комплексі з іншими дослідженнями (АСТ, АЛТ, лужної фосфатазою). Здати всі необхідні аналізи можна у Клініці Святого Миколая у зручний час.

Гамма-ГТ: ціна аналізу

Здати аналіз крові на ГГТ у Клініці Святого Миколая ви можете будь-якого буднього дня з 7:30 до 14:00, у вихідні з 8:00 до 12:00. Вартість дослідження – 70 гривень. Терміни одержання результатів – 1 робочий день. Також у нас ви можете отримати консультацію будь-якого спеціаліста, пройти додаткові лабораторні та інструментальні обстеження з індивідуально складеного плану діагностики та пройти курс лікування під контролем досвідчених лікарів.

Зручності для відвідувачів Клініки Святого Миколая

Власна парковка

Оплата карткою

Онлайн-запис

Аптека в будівлі

Своя лабораторія

Електронна медкарта